تبلیغات
گروه تئاتر همرهان شهرستان محمود آباد - راهنمای طراحی و اجرای سن «صحنه» در مناسب ها برای مدارس
گروه تئاتر همرهان شهرستان محمود آباد
دانش خود را هیچگاه اهتکار نکنید / دکتر قریب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگبنام خالق زیبایی ها و یگانه کارگردان عالم


ئئاتر در روزگار ما معضلی است و نه فقط برای ما، که در سراسر عالم؛ مگر برای آنان که تئاتر شان ریشه در سنت و یا اساطیر داشته است. بعضی ها معتقدندکه تئاتر دیگر مرده است؛ من از آنان نیستم، اما از سر انصاف باید بگویم که چندان هم زنده نیست.

«سید اهل قلم شهید مرتضی آوینی»

در این وبلاگ به فعالیت های هنری ،خبری ، نقد و بررسی نمایشی انجام شده پرداخته می شود
شماره مجوز: 33467 /89
شروع فعالیت: 1380
سرپرست: احترام حسین پور
کارگردان: احترام حسین پور ، حمیدرضا گل محمدی تواندشتی احترام حسین پور ، حمیدرضا گل محمدی تواندشتی
نویسنده: محمدرضا احمدی آسور ، حمیدرضا گل محمدی تواندشتی
طراح صحنه، صدا و موسیقی: حمیدرضا گل محمدی تواندشتی احترام حسین پور، سعید گل محمدی تواندشتی حسین آرمیده
بازیگران ثابت: طاهره محمدی، حمیدرضا یوسفی، مجید رمضان نسب حسن علیزاده، روح الله حسن زاده، مجید یونسی، مهدی رمضان نسب یلدا خادمی، زینب حسین پور
بازیگران میهمان: امیر رفیعی، عابد عبدی، حسن رامی، حسین حیدری رضا رمضان نسب، سید پیمان نبی زاده، سید مرتضی هاشمی جلال وردان، جعفر زالی، فاطمه گل محمدی تواندشتی
سایر همکاران: میترا حیدری، معظمه منصوری، بهاره ابراهیم زاده میترا ابراهیم زاده ، علیرضا گل محمدی احترام حسین پور، مهدی رمضان نسب، حسین آرمیده، مجید یونسی حمیدرضا یونسی، سپیده گل محمدی تواندشتی

مدیر وبلاگ : حمیدرضا گل محمدی تواندشتی
نظرسنجی
نظرتان در باره وبلاگ


 

 

راهنمای طراحی و اجرای سن «صحنه» در مناسب ها برای مدارس

 

راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه) در مناسب ها برای مدارس(قسمت اول)

اگر در مدرسه کار می کنید یا اگر یک دانش آموز فعال در امور تربیتی و پرورشی مدرسه هستید حتماً می دانید که طراحی سن در مناسبت های مختلف چقدر مهم است و چقدر در حال و هوای جشن یا حتی مراسم سوگواری تأثیر گذار است. در این صفحه می خواهیم کمی بیشتر در مورد این بخش از فعالیت های پرورشی در مدارس با هم گپ بزنیم و بعد یک نمونه از طراحی سن را ببینیم و به جزئیات بپردازیم.

 

چرا باید صحنه ی مراسم طراحی شود:

ضرورت: صحنه یا سن در سالن یا آمفی تأتر مدارس، مکانی است که برای اجرای برنامه، اگر می خواهید تأثیر گذاری برنامه ها زیاد باشد و جلسه ی شما از انسجام و همگونی در تمامی اجزا برخوردار باشد بهتر است بنابر موضوع آن مناسبت طرحی برای سن در نظر گرفته شود.

 

فراموش نکنید که: - در طراحی باید برنامه هایی که قرار است در مراسم اجرا شود را در نظر گرفت مثلاً اگر قرار است بچه ها روی سن سرود بخوانند باید به فکر فضای مناسبی برای ایستادن آن ها در طراحی سن باشیم.

- اگر یکی از برنامه ها تأتر است باید در طراحی سن دقت شود تداخلی بین طرح ما و طراحی صحنه ی نمایش به وجود نیاید و با آن ها هماهنگ شویم یا با اجرای یک دکور چیدمانی که قابلیت جا به جایی در آن وجود دارد کار را برای گروه نمایش هموار کنیم.

در نظر گرفتن نورپردازی در طراحی کمک می کند، فضای شما عمق بگیرد و سایه، روشن های ایجاد شده به خاطر وجود نور فضا را باور پذیر و هم حسی را بیشتر می کند.

ارتباط معنائی با مناسبتی که مراسم به آن عنوان اجرا می شود مسئله ای مهم است. استفاده از المان هایی که روتین جشن ها یا عزاداری ها شده اند جذابیت و تأثیر گذاری کار را کم می کند. مثلاً استفاده از آویزهایی که در جشن ها استفاده می شود یا چراغهای ریسه ای چشمک زن.  استفاده از این وسایل وقتی ارزش دارد که با خلاقیتی درآمیزد به غیر از آن کاری تکراری به نظر می آید.

- در طراحی صحنه توجه به مخاطبین خیلی مهم است مثلاً در مدارس، سن بچه ها مهم است مثلاً طراحی که برای دانش آموزان دبستانی صورت می گیرد با طراحی برای همان مناسبت در مقطع دبیرستان متفاوت است.

 

 چند تیپ کار برای صحنه ی مراسم:

رنگ های پارچه ای:

از معمولی ترین کارها برای سن که گاه با خلاقیت و مهارت جزء زیباترین کارها می شوند کار با پارچه های رنگی است، چگونگی اجرای کار به ذوق و سلیقه مجری بستگی دارد.

 

مواد مورد استفاده در این طرح:

پارچه های رنگی ژرسه که حالت براق و در عین حال ریزش خویی دارند. بهترین نوع پارچه برای استفاده هستند، تورهای رنگی با عرض های متفاوت هم برای ایجاد تنوع خوب است.

مناسبت ترین وسیله برای نصب همان سوزن ته گرد خودمان است گاهی سوزن و نخ (دوختن) هم جواب می دهد.

 

- توجه:

ترکیب طرح پارچه با طرح های دیگر جلوه ی بهتری دارد تا کار فقط با پارچه

 

- از کجا بخریم:

بهترین جا برای این جور وسایل کوچه مهران – مخبرالدوله – مولوی و ... است.

 

حجم های سبک:

کار با یونولیت شاید لذت بخش ترین کار بین کارهای ساخت دکور و در عین حال پردردسر ترین کار است. اگر یکبار سرتاپایتان پر از دانه های ریز و سفید یونولیت شده باشند که به این راحتی ها هم دست از سر آدم بر نمی دارند، حتماً کمی خواندن این قسمت را سرسری می گیرید، اما ما برای این هم راه حلی داریم. کار با یونولیت و ساخت حجم های یونولیتی به کمی دقت و ظرافت و شناخت حجم احتیاج دارد، شما باید به عنوان مثال حجم یک گل لاله را بشناسید تا بتوانید آن را از یک مکعب یونولیتی بسازید، اما اگر توانایی ساخت حجم سه بعدی را ندارید یونولیت های قطر کمتر هستند که به شما امکان ساخت اجسام دو بعدی را می دهند، به عنوان مثال شما طرح گل لاله را همان طور که روی کاغذ می کشید روی یونولیت قطر کم مثلاً 1 یا 2 سانتی متر می کشید و دور آن را می برید.

راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه) در مناسب ها برای مدارس(قسمت دوم)راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه) در مناسب ها برای مدارس(قسمت دوم)

 یونولیت خود به خود سفید رنگ است و بعد از ساخت باید رنگ شود، دقت کنید تنها رنگ پلاستیک به یونولیت آسیب نمی رساند، بقیه رنگ ها مثل رنگ روغن یا اسپری های رنگی به خاطر مواد درونشان باعث خورده شدن یونولیت می شوند. اگر با رنگ های پلاستیک که بعد از خشک شدن کمی کدر می شوند، راضی نمی شوید، کمی کارتان سخت می شود چون باید همه جای حجم یونولیتتان را با چسب چوب که کمی با آب رقیق شده بپوشانید و بگذارید خشک شود مطمئن باشید همه جای آن چسب خورده، کوچک ترین جایی که باقی مانده باشد کار را خراب می کند. چون چسب چوب سفید است و یونولیت هم سفید و تشخیص این که همه جا چسب خورده سخت است یکی دو قطره رنگ پلاستیک «مثلاً زرد» درون چسب چون ریخته هم بزنید حالا راحت تر متوجه می شوید کجاها چسب نخورده اند.

 

 بعد از خشک شدن می توانید با رنگ روغن یا اسپری آن را رنگ کنید این کار استحکام یونولیت را هم بیشتر می کند. چسباندن دو قطعه یونولیت همه با چسب چوب یا چسب یونولیت امکان پذیر است. البته کمی دیر خشک می شود.

طراحی سن

بریدن یونولیت: برای اینکه یونولیت را ببرید و خط برش صافی داشته باشید مخصوصاً در قطرهای کم ( مثلاً در آوردن حروف با یونولیت قطر 2 سانتی متر) بهترین وسیله یونولیت بُر است یونولیت بر یک سیم نازک است که با برق ولت کم داغ می شود و برش را تمیز و صاف انجام می دهد. دقت در هدایت یونولیت زیر دستگاه مهم است زیرا سیم به هر قسمت که برسد آن را می خورد و می برد.

استفاده از کاتر ( تیغ موکت بری) برای حجم های یونولیت مناسب است، زیرا امکان تسلط بیشتری را به ما می دهد.

- برای حجم هایی که شکل گرد و ضخیمی دارند با کاتر و فرچه های فلزی حجم اولیه را به دست می آوریم و بعد با سمباده روی آن را یکنواخت می کنیم.

 

از کجا بخریم؟

طراحی سن

- یونولیت دو نوع معمولی و فشرده دارد

برای کارهای هنری نوع فشرده بهتر جواب می دهد اما پیدا کردن آن کمی سخت است چون باید به بازار یونولیت فروش ها سفارش داد. چند مغازه در خیابان پامنار (بازار تهران) سفارش یونولیت می گیرند و با پیک برایتان می فرستند البته قبلاً روی هزینه ی پیک با هم کنار بیائید چون ممکن است برایتان دردسر ساز شود.

- برای خرید ابزار دیگر مثل کاتر، سیم یونولیت بر و فرچه فلزی و سمباده و ... به ابزار فروشی های معمولی که همه جا وجود دارند بروید.

- رنگ و چسب چوب را از رنگ فروشی ها بخرید، قلم مو یادتان نرود. توجه کنید حلال رنگ پلاستیک آب است و حلال رنگ روغن تینر.

 

دردسرهای کار با یونولیت و رنگ:

- «اگر آدم برفی شدید» اگر بعد از کار با یونولیت سر تا پا پر از دانه های یونولیت شدید فقط کافی است یک جاروبرقی دستی را کمی نم بزنید و خودتان یا کس دیگری به لباستان بکشید تمام دانه ها به جاروبرقی می چسبد، کار با یونولیت در جایی که رطوبت دارد خیلی بهتر است چون رطوبت مانع چسبیدن دانه ها به لباس و بدن می شود.

 

لکه های رنگی:

- اگر در حین رنگ کردن حجم های یونولیتی جایی از بدن یا لباستان رنگی شد نگران نباشید فقط کافی است حلال آن رنگ را بشناسید. رنگ پلاستیک با آب به راحتی پاک می شود فقط کمی حوصله می خواهد اگر از شوینده ها مثل صابون و پودر لباسشویی و ... استفاده کنید لکه های رنگ تثبیت می شوند و پاک نمی شوند حلال رنگ روغن و اسپری رنگ هم تینر است.

مقواهای پلاستیکی رنگی:

یکی از بهترین مواد برای ساخت دکور کارتن پلاست است. شیت های بزرگ پلاستیکی رنگی که قابلیت های خوبی برای فضاسازی به ما می دهند و احتیاج به رنگ هم ندارند، به علاوه با یک نورپردازی مناسب بسیار جذاب و تأثیر گذار عمل می کند.

راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه) در مناسب ها برای مدارس(قسمت سوم)

برای برش دادن به کارتن پلاست بهترین وسیله کاتر است، البته اگر قطر کارتن پلاست بیشتر از 4 سانتی متر باشد کمی زحمت دارد.

 

توجه:

برای استفاده از کارتن پلاست باید حواستان به خطوط بافت شیت ها باشد چون اگر از طرف خطوط افقی آن استفاده کنید، شیت شما خم می شود و می شکند. البته این خطوط در بافت که مثل شیارهایی هستند برای حالت دهی و حجم سازی کمک بسیاری به کار می دهند.


راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه) در مناسب ها برای مدارس(قسمت سوم)

 

- از کجا بخریم؟

- کارتن پلاست را با قطرهای متفاوت و رنگ های بسیار متنوع و جذاب می توانید از کارخانه کارتن پلاست آزادی به صورت سفارشی بخرید یک راه دیگر هم رفتن به پامنار بازار است آنجا خودتان می توانید رنگ ها را ببینید و انتخاب کنید.

 

یک چیدمان خوب:

یکی از روش های اجرای دکور و صحنه، طرح چیدمانی است، به این معنا که یک سری از المان های آماده را در کنار هم می چینیم به طوری که هم حسی خوبی ایجاد کرده و مفهوم را برساند. این روشی برای صحنه هایی که به خاطر تنوع برنامه احتیاج به چند طرح برای صحنه دارند مناسب است زیرا جمع کردن و چیدمان دوباره ی آن آسان است. حجم های از پیش ساخته شده و متریال های آماده برای این کار خوب هستند مثل: مکعب های چوبی بزرگ، شمع، پارچه، حتی میوه ها و ... با توجه به مفهومی که می خواهیم القا کنیم با یک استفاده ی به جا خوب جواب می دهند.

 

توجه:

باید کمی دید خود را عوض کنید به همه چیز دور و بر خود به عنوان جزئی از وسایل صحنه نگاه کنید: این طوری خیلی راحت و شاید با هزینه ی کمی یک دکور مناسب و تأثیر گذار داشته باشید.

 

فراموش نکنید که این ها روش های خیلی آسان و کاربردی در مدارس، برای اجرای یک دکور هستند شما می توانید با ترکیب این روش ها هم به نتیجه ی خوبی برسید، فقط کمی خلاقیت حوصله احتیاج دارد که شما حتماً دارید.

 

برای این که کمی با فضای کاربردی کار دکورسازی برای سن آشنا شوید، در ادامه طرح اجرا شده برای سن مدرسه مقطع ابتدایی را می بینید با بررسی اجزا آن طراحی این سن بر مبنای استفاده از کارتن پلاست ریخته شده کارتن پلاست به خاطر جذابیت رنگی که دارد، در مخاطب دانش آموز ابتدایی تأثیر زیادی دارد.

 

راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه) در مناسب ها برای مدارس(قسمت چهارم)

 

موضوع طراحی دکور:

قرار به این بود که طرحی اجرا شود که بتوان در مناسبت های مختلف با تغییرات اندکی قابل استفاده باشد. بنابراین طرح یک شهر داده شد، خانه هایی با کارتن پلاست، که هر بار بنا به مناسبت جشن یا سوگواری با پرچم های رنگی یا مشکی و یا نورپردازی و ... حالت شهر عوض شود این بار مناسبت ده ی فجر، شهر حالت جشن شادی به خود گرفته و با گلدان های رنگی تزئین شده است.

 

مراحل اجرای کار

کارتن پلاست های قطر 4 سانتی متر با شکست هایی ( از روی شیارهای خود کارتن پلاست شکست داده شده) ایستاده به طرح خانه با پنجره چمن های جلوی صحنه هم با کاری پلاست ساخته شده. گلدان ها، همان گلدان های سفالی معمولی هستند که رنگ شده اند ولی گل های آن با مقوا ساخته شده اند و برای ایستایی یک سیم مفتولی پشت آن زده شده است.

پرنده هایی که روی خانه ها نشسته اند نمادی از آزادی هستند. این پرنده ها با مقوا ساخته شده اند. دو پرنده ی زرد رنگ در حال پرواز هم مقوایی هستند و پاسخ نامرئی معلق شده اند.

خورشید پشت صحنه، یونولیتی است که حجم داده شده و رنگ شده است.

ابرها، پارچه ژرسه ی آبی است، که با سوزن و پیچ به دیوار زده شده.

تصویر امام بنر چاپی است که دور بُر شده و روی یک یونولیت چسبانده شده تا اشیایی بیشتر داشته باشد.

این دکور با خلاقیت، دقت و ظرافت ساخته شده و چیدمان خودش تأثیر گذاری آن و انسجام طرح را بیشتر کرده است و نورپردازی خوب جذابیت آن را چند برابر کرده است.

 

راهنمای طراحی و اجرای سن (صحنه)
وسایل را از کجا بخریم؟

- مقواها: بهترین جا برای خرید مقوا که هم تنوع دارد و هم قیمت مناسب خیابان ظهیر الاسلام است.

چسب مایع، چسب حرارتی، چسب دو طرفه و کاتر و سیم مفتول و ... همه این ها را همه یک جا از ابزار فروشی ها بخرید.

- کارتن پلاست و یونولیت: مغازه های پامنار جای مناسبی هستند برای خریدن این شیشه های رنگی و یونولیت

گلدان: همه ی باغ گل هایی که در سطح شهر هستند از این گلدان های خالی دارند.

رنگ و قلم مو: از رنگ فروشی ها بخرید.

برای ساخت یک دکور زیبا اول یک طرح خوب لازم است و برای طراحی فکری خلاق و کمی تجربه مهم است.

موفق باشید.

 

منبع: گروه مدرسه اینترنتی سایت تبیان

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت گروه تئاتر همرهان شهرستان محمود آبادخوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای گروه تئاتر همرهان شهرستان محمود آباد محفوظ است